Sign UpPhoto GalleryMusic/TheaterRumor MillAcademic All-StarsStudent SpotlightContact Us
 


WCS Budget Update

Student Fees

WCS Schools Rank Among Best in Nation


Graduation Dates & Times

Students Join Million Word Club

Bus Routes

Battle of the Bands

Hillsboro Receives Donation

Battle of Books Champ Crowned

Awards & Accolades

Poster Contest Winners

Staff Spotlight

Follow WCS on Twitter
 

STUDENT SPOTLIGHT

Kimberly Eddleman
BRENTWOOD HIGH

Brentwood High School's Kimberly Eddleman placed first on the National Spanish Exam's Level Two Exam.  Her teacher is Renee Phillips.

Jere Ford
BRENTWOOD HIGH

Brentwood High School student Jere Ford placed first on the National Spanish Exam's Level Five Exam.  His teacher is Ron Thompson.

Philip Bradley & Jackson Hensley
BRENTWOOD HIGH

Brentwood High School students Philip Bradley and Jackson Hensley earned first place in the Animation/Graphics/Special Effects category as well as in the Directing category at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  Their teacher is Ronnie Adcock.

Hockey Team
BRENTWOOD HIGH

The Brentwood High School Hockey Team won the State Champion Predators Cup. Team members are Caleb Callaway; Daiven Chawan; Tanner Elmore; Garrett Elmore; Andrew Falls; Joe Feeney, captain; Michael Feeney; Dominick Granda, captain; Ben Herrmann; B. J. Jarnagin; Benton Jones; Nicholas Layne; Shane Liddell; Chris Marti; Zak McGrath; Connor McKenzie; Logan Paterna; Tyler Richardson, captain; A. J. Rittler, captain; Nick Thornber; Hunter Wilhoite; and Kyle Ziesig.  Chris Morris is the head coach with Brian Richardson, Nick Kolz and Chris Orem serving as assistant coaches.

Chaz Hawkins & Anthony Potter
CENTENNIAL HIGH

Centennial High School's Chaz Hawkins and Anthony Potter were named International School Based Enterprise Distinguished Top Presenters in the State DECA competition.  Their teacher is Robbie Reed.

Christian Sexton
FAIRVIEW HIGH

Fairview High School student Christian Sexton won first place in the JTG Regional Display at the JTG competition.  Her teacher is Vickie Parsons.

Eric Mangrum, Rachel Curtis, Katelyn Warren & Jacob Chapdelaine
FAIRVIEW HIGH

Fairview High School’s Eric Mangrum, Rachel Curtis, Katelyn Warren and Jacob Chapdelaine won first place in the JTG JAG Bowl.  Their teacher is Vickie Parsons.

Matthew Guardo
FAIRVIEW MIDDLE

Fairview Middle School student Matthew Guardo received the 2011 National Council of Teachers of English Promising Young Writer Award.  His teacher is Susanna Depalma.

Lillian Moore
FAIRVIEW MIDDLE

Fairview Middle School student Lillian Moore received the 2011 National Council of Teachers of English Promising Young Writer Award.  Her teacher is Susanna Depalma.

Perris Johnson
INDEPENDENCE HIGH

Independence High School's Perris Johnson won first place for Editing at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  His teacher is Matt Balzer.

Abby Sawyer
INDEPENDENCE HIGH

Independence High School student Abby Sawyer first in STAR events in the State FCCLA competition.  Caroline Huff is her teacher and Elizabeth Grindstaff her sponsor.

Perris Johnson, Megan Fee, Graham Sawyer,
Ernie Overton, Colton Barto, Andrew Sawyer & Jonathan Wilson

INDEPENDENCE HIGH

Independence High School's Perris Johnson, Megan Fee, Graham Sawyer, Ernie Overton, Colton Barto, Andrew Sawyer and Jonathan Wilson won first place for Newscast at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  Their teacher is Matt Balzer.

Graham Sawyer, Kevin Bratt, Sam Ciccoline & Preston Coyle
INDEPENDENCE HIGH

Independence High School's Graham Sawyer, Kevin Bratt, Sam Ciccoline and Preston Coyle won first in Camera at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  Their teacher is Matt Balzer.

Graham Sawyer, Ernie Overton, Andrew Sawyer & Jonathan Wilson
INDEPENDENCE HIGH

Independence High School's Graham Sawyer, Ernie Overton, Andrew Sawyer and Jonathan Wilson won first place in Long Form-Fiction at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  Their teacher is Matt Balzer.

Eric Robertson
PAGE HIGH

Page High School student Eric Robertson earned first place in the World-Class Champion Independent Drumline.  His band director is Erick Harris.

Andrew Sorenson
PAGE HIGH

Page High School student Andrew Sorenson earned first place in the World-Class Champion Independent Drumline.  His band director is Erick Harris.

Gordon Chavez
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School's Gordon Chavez earned first place in the State Latin I Derivatives Junior Classical League Competition.  His teacher is Jason Nabors.

Colton Gibbs
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School's Colton Gibbs was selected to the 2011 Music City Drum and Bugle Corp.  His band director is Mark Kinzer.

Riley Hadden
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School's Riley Hadden placed first in marketing and management in the State DECA competition.  His teacher is Donna Smith. 

Tony Henning
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School student Tony Henning earned a perfect score on the U.S. Department of Treasury’s National Financial Exam.  His teacher is Mary Campbell. 

Logan Horton
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School student Logan Horton was named to the 2011 Santa Clara Vanguard Drum and Bugle Corp.  His band director is Mark Kinzer.

Kevin Okseniuk
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School student Kevin Okseniuk placed first on the National Spanish Exam's Level Six Exam.  His teacher is Amber Dexter. 

Lydia Phillips
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School student Lydia Phillips won first place in Humorous Interpretation at the Tennessee High School Speech and Drama League competition.  Her coach is Kari Smith.

Alyssa Stockard
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School student Alyssa Stockard won first place in Solo Acting at the Tennessee High School Speech and Drama League competition.  Her coach is Kari Smith.

Daniel Torres
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School's Daniel Torres was selected to the 2011 Music City Drum and Bugle Corp.  His band director is Mark Kinzer.

Becca Hamilton & Madison Stankevich
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School students Becca Hamilton and Madison Stankevich won first place in Duo Interpretation at the Tennessee High School Speech and Drama League competition.  Their coach is Kari Smith.

Jayce Boynton & Taylor Minor
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School's Jayce Boynton and Taylor Minor earned first in Public Affairs /Community Service at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  Their teacher was Sara Sweitzer.

Cameron Childs, Chris Sherry, Nick Taras & Ryan Churchill
RAVENWOOD HIGH

Ravenwood High School's Cameron Childs, Chris Sherry, Nick Taras and Ryan Churchill won in Arts and Entertainment at the National Academy of Television Arts and Sciences Awards.  Their teacher was Sara Sweitzer.

Ally Blassberg, Gordon Chavez, Jonathan Keefe, Mitch Davis, Caitlyn Carver & Adam Sanders
RAVENWOOD HIGH

The Ravenwood team of Ally Blassberg, Gordon Chavez, Jonathan Keefe, Mitch Davis, Caitlyn Carver and Adam Sanders won the Class AA State Championship Junior Classical League Competition, Sweepstakes Points.  Their teacher is Jason Nabors.

 

Important Dates

Friday-Sunday,
May 27-29,
Graduation window


For other dates, check with each individual school

MEETING DATES

WC-TV PROGRAMS

LUNCH MENUS
Any linked sites within our site are not under the control of WCS, and the district is not responsible for the contents of any of these linked sites or any link contained in a linked site, or any changes or updates to such sites.   These links are offered to you only as a convenience, and the inclusion of any link does not imply endorsement of the site by our district.